Relaţii bilaterale

JAMAICA

Denumire oficială: Jamaica (Jamaica)

Scurt istoric: Descoperită de Cristofor Columb în cursul celei de a doua călătorii spre Lumea Nouă (1494), Jamaica devine posesiune spaniolă (1509) şi apoi britanică (1655).

În 1953, Jamaica obţine autonomia internă, iar la 6 august 1962 îşi proclamă indepenţa de stat în cadrul Commonwealth-ului.

Viaţa politică este articulată în jurul a două partide – Partidul Laburist şi Partidul Naţional al Poporului.

Capitala şi principalele oraşe: Kingston

Suprafaţa şi diviziunile teritoriale: 10.991 km2 (locul 167). 14 comune.

Populaţia: 2847232 (estimări 2010), locul 138.

Religia: Protestanţi 62.5%, romano-catolici 2.6%, alţii 14.2%.

Limba oficială: Engleză

Ziua Naţională: 6 August (1962, Ziua Independenţei)

Forma de guvernământ: monarhie constituţională cu parlament bicameral.

Situaţia politică internă: Şeful statului este Regina Elisabeta a II-a (din 6 februarie 1952), reprezentată de Guvernatorul General Dr. Patrick L. Allen (din 26 februarie 2009).

Şeful Guvernului este Bruce Golding (din 11 septembrie 2007). Guvernul este desemnat de Guvernatorul General împreună cu Primul Ministru.

Parlamentul este bicameral – Senatul (21 de membrii numiţi de Guvernatorul General la recomandarea Primului Ministru şi a liderului opoziţiei; partidul de guvernamânt are alocat un număr de 13 locuri, iar opoziţia 8 locuri) şi Camera Reprezentanţilor (60 de locuri; membrii sunt aleşi prin vot popular pe o perioadă de cinci ani).

Ultimele alegeri au avut loc la 3 septembrie 2007 (următoarele vor avea loc cel mai târziu în octombrie 2012) şi au avut următorul rezultat: JLP (Jamaica Labour Party) 50.1%, PNP (Peopleʹs National Party) 49.8%; locuri pentru JLP 33 şi PNP 27. 

Legături către principalele site-uri oficiale:

Divizia America Latină

Centrul de presă

Ţări - zone geografice

Ţări - zone geografice