Prima Pagina

Titus CORLĂŢEAN

 

 

 

Informaţii personale

 
Nume / prenume Titus CORLĂŢEAN
Naţionalitate română
Data şi locul naşterii 11.01.1968, Medgidia
Stare civilă Căsătorit, o fiică


Experienţa profesională

 
Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Din August 2012

Ministrul Afacerilor Externe

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Mai 2012 – August 2012

Ministrul Justiţiei

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Decembrie 2008 – Mai 2012

Senator, Preşedintele Comisiei pentru politică externă din Senatul României

Membru al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Decembrie 2007 – Decembrie 2008

Membru ales al Parlamentului European

Prim-vicepreședinte al Comisiei Juridice a Parlamentului European

Membru al Comisiei parlamentare de cooperare UE-Moldova

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Septembrie 2005 – Decembrie 2006

Membru al Parlamentului European cu titlul de Observator

Membru al Comisiei pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne a PE

Membru al Comisiei pentru politică externă a PE

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Decembrie 2004 – Decembrie 2007

Deputat în Parlamentul României

Secretar al Comisiei pentru politică externă din Camera Deputaților

Președintele Subcomisiei pentru românii de pretutindeni

Membru al Comisiei pentru integrare europeană

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Iulie 2003 – Decembrie 2004

Secretar de stat, Departamentul pentru românii de pretutindeni

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Octombrie 2001 – Iunie 2003

Consilier personal al Primului-ministru pe probleme de politică externă

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Septembrie 1994 – Octombrie 2001

Diplomat, Ministerul Afacerilor Externe

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

August 1997 – August 2001

Co-Agent al Guvernului României în faţa Curţii Europene a Drepturilor Omului


Educaţie şi formare

 
Perioada Noiembrie 2010
Doctor în Drept / Universitatea din Bucureşti
Perioada Iunie 2005
Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti
Perioada 1995
Institutul Naţional de Administraţie Publică Paris, Curs de perfecţionare în domeniul diplomaţiei şi relaţiilor internaţionale
Perioada 1995
Universitatea din Bucureşti, Diplomă de studii aprofundate în Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale
Perioada 1990-1994
Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Drept, Licenţiat


Activitate politică

 
Perioada Februarie 2010 – prezent
Vicepreşedinte Partidul Social Democrat (PSD)
Perioada Februarie 2009 – Februarie 2010
Preşedintele Departamentului PSD pentru relații externe
Perioada Decembrie 2006 – Decembrie 2008
Secretar General PSD
Perioada Aprilie 2005 – Decembrie 2006
Vicepreşedinte PSD
Perioada Aprilie 2004 – Aprilie 2005
Purtător de cuvânt al PSD, Membru al Biroului Coordonator
Perioada Iulie 2002 – Aprilie 2004
Secretar Executiv al Tineretului Social Democrat (TSD) responsabil cu relaţiile internaţionale


Activitate civică

 
Perioada 1993 – prezent

Membru al Asociației Române de Drept Internațional (ADIRI), Vicepreşedinte al secţiunii „Drept Internaţional” a ADIRI începând cu 2003

Perioada 2002 – prezent

Membru al Fundaţiei Europene Titulescu

Membru al Asociaţiei de Drept Internaţional (ILA), secţia română

Membru - Astra Română Săcele Braşov

Preşedinte de onoare - Asociaţia Europeană "Dimitrie Cantemir"


Activitate publicistică, ştiinţifică, autor unic

 
2011 Executarea hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2011
2012 Succesiunea Federaţiei Ruse la Convenţia de la Belgrad cu privire la regimul navigaţiei pe Dunăre (1948) şi la Comisia Dunării, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
2012 Succesiunea statelor în dreptul internaţional. Caz particular: Republica Moldova, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
2012 Protecția europeană și internațională a drepturilor omului, Universul Juridic, Bucureşti, 2012

+ numeroase articole publicate în reviste de specialitate cotate ISI, B+, BDI etc. 


Activitate universitară, didactică

 
2010 - 2012 Lector universitar, Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Ştiinţe Sociale şi Administrative, disciplina „Drept Internaţional Public”
2011 - mai 2012 Director al Institutului Internaţional pentru Drepturile Omului, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”
2010 - 2013 Lector universitar, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Ştiinţe Politice, disciplina „Drepturile Omului”
2010 - prezent Conferenţiar universitar, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Ştiinţe Politice, disciplina „Drepturile Omului”


Alte activităţi

 
1993 – 1994 Asistent de cercetare, Institutul Român de Studii Internaţionale (IRSI)
1994 – 1995 Asistent colaborator la catedra drept public (drept internaţional public) - Universitatea Bucureşti
1992 – 1995 Membru al Asociaţiei Europene a Studenţilor Jurişti (ELSA)
Din 2011 Avocat, Baroul Bucureşti (în prezent suspendat)

 


                Limbi străine cunoscute
   

   
  Înţelegere Vorbire Scriere
  Ascultare Citire Participare la conversaţie Discurs oral Exprimare scrisă
Limba engleză excelent excelent excelent excelent excelent
Limba franceză excelent excelent excelent excelent excelent

Declaraţii avere / interese    


Informaţii suplimentare

 
  Decorat în 2004 cu Ordinul Naţional Steaua României în Grad de Cavaler
  Decorat în 2014 cu Ordinul Pro Merito Melitensi în grad de Mare Cruce, Ordinul Suveran Militar de Malta
  Decorat în 2014 cu Ordinul de Onoare al Republicii Moldova
  Site personal www.tituscorlatean.ro