Centrul de presă

Festivitatea de premiere a celei de-a XVII-a ediţii a Cupei MAE

Tip: 
Comunicat de presă
Data: 
30.09.2019

Câștigătorii Cupei MAE 2019 “Joc corect, Joc pentru toți, Play fair, Play for all ”au fost felicitați astăzi, 30 septembrie 2019, de Secretarul de stat Victor Micula, în cadrul festivității de premiere a celei de-a XVII-a ediții a evenimentului, desfășurată ca în fiecare an la Clubul Diplomatic. 

Cea de-a XVII-a ediție a Cupei MAE a avut loc de-a lungul a două week-end-uri (22-23, 28-29 septembrie) la Clubul Diplomatic, București şi a cuprins opt discipline sportive: fotbal, baschet, badminton, tenis de câmp, tenis de masă, şah, tur ciclist și golf.

La fotbal, pentru al-V-lea an consecutiv, învingătoare a fost echipa Ministerului Afacerilor Externe (MFA Team), urmată de echipa Ambasadei Ucraina și de cea a Republicii Peru&Friends. Subliniem faptul că anul acesta finala a fost arbitrată de fostul mare arbitru international Cristian Balaj.

Competiția de baschet a fost câștigată de ”International Team”, pe locul secund fiind echipa Ambasadei Republicii Turciei, iar pe al III-lea, Ambasada Republicii Populare Chineze.

La tenis de câmp, categoria simplu feminin, locul I a fost câştigat de Monica Bommer-Neuner(Republica Austria), locul al II-lea Ioana Catalina Buleteeanu (MAE), iar pe locul III s-a clasat Paula Pawlowski (Republica Federală Germania). La categoria simplu masculin, locul I a fost câștigat de Rodrigo Guzman Barros (Republica Chile), locul al II lea Mihail Justinian Harbic (MAE) și pe locul III s-a clasat Sorin Moise (MAE). La categoria dublu masculin, perechile care s-au impus au fost: locul I - Sorin Moise şi Mihail Harbic (MAE), locul al II-lea – Rodrigo Guzman Barros (Republica Chile) și Martin Soeprijadi Diaw (Republica Indonezia), locul al III-lea – Santiago Pellon Olmedo și Miguel Angel Marinez (Regatul Spaniei)

La tenis de masă, câștigătorii categoriei simplu masculin au fost: locul I – Tyschenko Vadim (Federația Rusă), locul al II-lea – Kim Hyon Song (Republica Populară Democrată Coreană) și Jipa Silviu (MAE) și locul al III-lea – Sitnikov Aleksei (Federația Rusă). La  categoria simplu feminin, locul I – Magaon Monica (MAE), locul II – Jipa Iulia (MAE) și locul III – Pawlowski Diana (Republica Federală Germania). La categoria dublu masculin, locul I – Sitnikov Aleksei/Tyschenko Vadim (Federația Rusă), locul II – Kim Hyong Song/ Ho Chol Min (Republica Populară Democrată Coreană) și locul III – Marcus Dragoș-Ionuț (Republica Finlanda)/Buleteeanu Ion (MAE).

Câștigătorii turului ciclist au fost, la categoria masculin: locul I - Alexander Alekseev (Federația Rusă), locul al II-lea – Sandu Cristian (MAE) și locul al III-lea – Bulanov Alexey (Federația Rusă). La categoria feminin: locul I – Eunice Cociorvan (Republica Turcia), locul II – Silvana Bolocan (MAE) și locul III – Anca Popa (MAE).

La golf, câştigători au fost: locul I - E.S. Karol Mistrik, Ambasadorul Republicii Slovace în România, locul al II-lea - E.S. Kim Yong Ho, Ambasadorul Republicii Coreea și locul al III-lea – Pawlowski Michael (Republica Federală Germania).

Proba feminină de badminton  a fost câștigată de: locul I – Olimpia Elena Pârje (MAE) și  locul al II-lea – Andra Florentina Blidărescu (MAE).  La proba masculină, locul I i-a revenit lui Cosmin Gabriel Ceamur (Republica Finlanda), locul II – Aleksey Bulanov (Federația Rusă) și locul III – Aleksey Sitnikov (Federația Rusă).

La șah, pe primul loc s-a clasat Tyurin Alexander (Federația Rusă), locul II – Bulanov Aleksey (Federația Rusă) și locul III – Mevlut Eroz (Republica Turcia).

Premiile au fost înmânate de: Mihai Claudiu Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic și  Sportiv Român, Cristian Balaj, preşedintele Agenţiei Naţionale Anti-doping, Ciprian Paraschiv, manager dezvoltare în Federaţia Română de Fotbal, Miodrag Belodedici, ambasador Euro2020, Cristinel Romanescu, preşedintele Federaţiei Române de Tenis de Masă, Saga Georgică, din partea Federaţiei Române de Şah, Cristina Marinescu, din partea Federaţiei Române de Baschet.

Ediţia din acest an a beneficiat de sprijinul următorilor parteneri ai Ministerului Afacerilor Externe: S.C. AUTOMOBILE BAVARIA S.R.L., S.C. VODAFONE ROMÂNIA S.A., COCA-COLA HBC ROMANIA S.R.L., S.C. SENSIBLU S.R.L. prin APIVITA, THERME BUCUREŞTI, S.C. “URSUS BREWERIES” S.R.L., ASOCIAŢIA GREEN REVOLUTION, GARDENA – MADEX, HOTEL CARO,  PULLMAN BUCHAREST WORLD TRADE CENTER, NESTLE ROMÂNIA S.R.L, 1000 DE CHIPURI, BANCA COMERCIALA ROMÂNĂ, NISSA, COFETARIA AGAPITOS, BOGRAVE ADVERTISING, PHOENIX MEDIA, BROWN - FORMAN ROMANIA S.R.L.