Prima Pagina

Cronologia relaţiilor România - NATO

2000 

  • Februarie 2000 – Secretarul general al NATO, George Robertson, efectuează o vizită la Bucureşti
  • Iunie 2000 – Noul Comandant Suprem al Forţelor Aliate din Europa, generalul Joseph Ralston, efectuează o vizită în România.

2001 

  • Mai 2001 – Reuniunea NAC – România. Este analizat progresul realizat în îndeplinirea obiectivelor Planului Naţional de Aderare la NATO, ciclul II
  • Mai 2001 – Reuniunea ministerială EAPC, Budapesta
  • Septembrie 2001 – Parlamentul decide, cu o majoritate copleşitoare, participarea României, ca aliat de facto al NATO, la lupta împotriva terorismului internaţional cu toate mijloacele, inclusiv cele militare. România va asigura acces la spaţiul său aerian, aeroporturi, facilităţi terestre şi maritime, în cazul în care va exista o cerere NATO în acest sens.
  • Decembrie 2001 – Reuniunea ministerială EAPC, Bruxelles  
  • Decembrie 2001 – Secretarul general al NATO, Lordul George Robertson, efectuează o vizită la Bucureşti.

2002 

  • Ianuarie 2002 – Comandantul Suprem al Forţelor Aliate din Europa, generalul Joseph Ralston, face o vizită în România şi apreciază progresul realizat în reforma sectorului militar.
  • Martie 2002 – Are loc la Bucureşti summit-ul "Primăvara noilor aliaţi" al ţărilor candidate la NATO.
  • Aprilie 2002 – Reuniunea NAC – România. Au fost analizate ultimele progrese ale României în îndeplinirea obiectivelor Planului Naţional Anual de Aderare la NATO, ciclul III. Delegaţia română a fost condusă de Primul Ministru, domnul Adrian Năstase.
  • Aprilie 2002 – Întâlnirea dintre preşedintele Ion Iliescu şi secretatul general NATO, Lordul George Robertson, la Bruxelles.
  • Mai 2002 – Reuniunea ministerială EAPC, Reykjavik.  
  • 21 noiembrie 2002 – Summit-ul NATO de la Praga – România este invitată să înceapă convorbirile de aderare.
  • 22 noiembrie 2002 – Reuniunea ministerială EAPC, Praga
  • 13 decembrie 2002 – S-a desfăşurat, la Bruxelles, prima rundă a convorbirilor de aderare a României la NATO. Delegaţia română a fost condusă de domnul Mihnea Motoc, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe.